Kolegiata pw. Bożego Ciała w Jarosławiu

Witaj na kolegiata.org ! powrót do strony głównej

 

Dziś jest 20-02-2019, świętujemy imieniny: Anety, Lehca, Leona. | Sprawdź także liturgię na dziś.

ODSZEDŁ KSIĄDZ TADEUSZ DAJCZER

01.10.2009 @ 00.00

ODSZEDŁ KSIĄDZ TADEUSZ DAJCZER

ODSZEDŁ KSIĄDZ TADEUSZ DAJCZER
Chociaż był kapłanem archidiecezji warszawskiej, stał się bliski wielu osobom w Polsce i na świecie. Zmarł 9 września br. Znaliśmy go przede wszystkim jako współzałożyciela Ruchu Rodzin Nazaretańskich, profesora teologii i autora niezwykłej książki Rozważania o wierze.

 

Ks. Tadeusz Dajczer urodził się w 1931 r. Był profesorem Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W roku 1985 założył Ruch Rodzin Nazaretańskich, do którego w Polsce i poza jej granicami należy obecnie ok. 45 tys. osób. Ruch opiera się na kierownictwie duchowym rodzin, dążeniu do nieustannej komunii z Chrystusem i pobożności maryjnej. Trzon drogi do świętości członków RRN stanowi duchowość św. Jana od Krzyża, św. Teresy od Dzieciątka Jezus i św. Teresy z Avila.

Wśród wpisów kondolencyjnych po śmierci ks. Tadeusza Dajczera, można było dostrzec te wyrażające wdzięczność za książkę Rozważania o wierze. Choć nie była to jedyna publikacja kapłana, to jednak właśnie z niej zasłynął. Nie o sławę tu jednak chodzi, ale o coś ważniejszego. Wspomniana książka pozwoliła niejednemu na świecie lepiej zrozumieć wartość prawdziwej wiary i podążyć jej drogą. To swego rodzaju ABC chrześcijaństwa – takiego autentycznego. Pierwsze zetknięcie z publikacją może wywołać złudne, nawet nieprzyjemne skojarzenia. Pełny tytuł brzmi bowiem bardzo naukowo: Rozważania o wierze. Z zagadnień teologii duchowości. Myli się jednak ten, kto z góry uzna rzecz za trudny w odbiorze traktat teologiczny. Język książki jest bowiem prosty a zarazem piękny, poruszane problemy bliskie, a ich rozwiązania – proste. Do tego dochodzi coś, co czuć na każdej karcie: wyrozumiały i przyjacielski ton Autora. Ksiądz Dajczer, z którym wciąż możemy spotykać się na kartach tego międzynarodowego bestseleru, od swojego czytelnika wymaga, ale go nie potępia. Książka jest innym, niekonwencjonalnym spojrzeniem na sprawy wiary. Autor podpowiada, jak powinna wyglądać nasza modlitwa, Eucharystia, wyjaśnia teologiczne znaczenie poczucia humoru (jest ono wielkim orężem w walce z diabłem) i cierpienia. Po przeczytaniu tych ponad 200 stron, lepiej zrozumiemy spotykające człowieka niepowodzenia i ich sens, popatrzymy na nie oczyma Boga. Lektura jest szansą na nowe spojrzenie na sakrament pokuty i Bożą łaskę. Rozważania... nie są jakimś wykładem czy wymądrzaniem się. Wgłębiając się w lekturę, mamy wrażenie bliskości Autora i zadziwiającej znajomości naszych spraw. Ksiądz Dajczer prowadzi z czytelnikiem dialog, zwraca się bezpośrednio do niego, zadaje konkretne pytania. Zachowuje się jak doskonały przewodnik duchowy, którym niewątpliwie dla wielu osób był. Książka wzywa do życia pełnią wiary. Od 1992 roku, kiedy ukazała się po raz pierwszy w Polsce, wydano wiele wznowień. Poza ojczystym językiem Autora, Rozważania o wierze były publikowane m.in. w języku włoskim, hiszpańskim i francuskim. Świadczy to o wielkiej popularności książki. Warto po nią sięgnąć...

Piotr Czech


Redaktor
«« Wstecz