Kolegiata pw. Bożego Ciała w Jarosławiu

Witaj na kolegiata.org ! powrót do strony głównej

 

Dziś jest 20-02-2019, świętujemy imieniny: Anety, Lehca, Leona. | Sprawdź także liturgię na dziś.

Przedświąteczne zamyślenie. NASZE BETLEJEM

14.12.2012 @ 15.47

Przedświąteczne zamyślenie. NASZE BETLEJEM

Miasto narodzin Zbawiciela w języku polskim oznacza dosłownie „dom chleba”. Adwent jest taką podróżą do miejsca, gdzie przyszedł na świat Syn Boży. W kulminacyjnym momencie możemy dołączyć do Maryi i Józefa, którzy zmierzają na spis ludności.

Ta podroż z roku na rok wydaje się trudniejsza. Komercja nie pozwala na właściwe przeżycie Adwentu, epatując nas świątecznymi świecidełkami, atmosferą zakupów i ogólnego zabiegania. Msze roratnie w tym roku zgromadziły naprawdę najgorliwszych, a dzieci można było policzyć na palcach jednej dłoni. Nawet Rok Wiary i peregrynacja Krzyża Papieskiego nie pomogły nam w odkrywaniu „smaku” chleba eucharystycznego. Do niego zmierzamy, aby w Dzieciątku Jezus zobaczyć chleb „który z nieba zstąpił”. Józef i Maryja ponieśli bardzo konkretny trud. Wszystko po to, aby razem z pasterzami móc kontemplować Dziecię Jezus. Później Józef zmuszony był chronić Jezusa przed Herodem. Czy my jesteśmy zdecydowani chronić w sobie Jezusa obecnego w Eucharystii? Czy nasze rodziny umieją ponosić wysiłek bycia na niedzielnej Eucharystii?

„Dom Chleba” przez tajemnicę Bożego Narodzenia powinien stać się faktem w każdej rodzinie naszej parafii i w niej samej – jako jednej wielkiej rodzinie. Pielęgnowanie wspólnoty gromadzącej się wokół Jezusa to zadanie rodziców. Oni powinni być pierwszymi świadkami wiary, zachęcać do modlitwy, czytania Słowa Bożego, pomagać w przeżywaniu sakramentów. Ta troska, oprócz starania się o chleb powszedni, wydaje się być najistotniejsza. Pozwoli ona w dłuższej perspektywie ocalić prawdziwe Boże Narodzenie, którego nie znajdziemy tak po prostu, pod choinką. Bóg rodzi się w sercu człowieka, przy stole eucharystycznej wspólnoty - pokorny i cichy jak w betlejemskiej stajence. To jest miejsce, do którego powinny nas przywieść anielskie głosy oraz pragnienie czynienia z własnej rodziny „domu dla chleba”.
 
Bycie przy Jezusie razem z Maryją i Józefem uchroni nas przed spłyceniem świąt, ograniczeniem ich do spożywania potraw, oglądania w telewizji starych „hitów” oraz samotności.
 
Ks. Tomasz Bednarz

 


.
«« Wstecz