Kolegiata pw. Bożego Ciała w Jarosławiu

Witaj na kolegiata.org ! powrót do strony głównej

 

Dziś jest 22-03-2019, świętujemy imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny. | Sprawdź także liturgię na dziś.

5 sierpnia 2009 r. – Na cześć Matki i Królowej Rodzin

05.08.2009 @ 22.08

5 sierpnia 2009 r. – Na cześć Matki i Królowej Rodzin

5 sierpnia 2009 r. – Na cześć Matki i Królowej Rodzin
Parafianie oraz pielgrzymi z archidiecezji uczestniczyli w uroczystościach odpustowych ku czci Matki Bożej Śnieżnej, które odbyły się w I środę sierpnia (05. 08) w Kolegiacie pw. Bożego Ciała w Jarosławiu. Odpust ustanowił w czerwcu 2007 roku specjalnym dekretem metropolita przemyski, abp Józef Michalik. Nadał łaskami słynącemu wizerunkowi Matki Bożej, od wieków czczonemu w jarosławskiej świątyni, tytuł Najświętszej Maryi Panny Królowej Rodzin.

 

Kulminacyjnym punktem była suma odpustowa, której przewodniczył wieloletni sekretarz Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, abp Edward Nowak z Rzymu. W homilii, przekazując obecnym pozdrowienia od stóp grobu św. Piotra, ale też grobu Sługi Bożego Jana Pawła II, przypomniał o wielkim zawierzeniu wobec Matki Bożej, jakim odznaczał się Papież – Polak. Pochodzący z Nowego Żmigrodu hierarcha nawiązał też do swojej wieloletniej pracy w Watykanie i do spotkań z Ojcem Świętym, który żywił wielki szacunek dla Podkarpacia i zamieszkujących tu ludzi. – Ilekroć wyjeżdżałem na wakacje do Polski, Papież zawsze przekazywał swoje błogosławieństwo dla mieszkańców tej ziemi. Mówił: „Zawieź im moją pamięć, moje pozdrowienie i moje błogosławieństwo, to dobrzy ludzie. Tyle się tam nachodziłem po górach z moimi studentami, tyle nas tam tarmosiła Służba Bezpieczeństwa…, ale to były dobre czasy, piękne okolice. Życzliwi ludzie częstowali nas chlebem i kwaśnym mlekiem” – tak mówił Jan Paweł II, uśmiechając się do tych swoich wspomnień – opowiadał obecnym w Kolegiacie Arcybiskup Nowak. Jednocześnie wyraził wiarę i nadzieję, że Sługa Boży otacza wszystkich swą modlitewną opieką i błogosławi z Domu Ojca, podobnie jak robił to podczas swego życia. Natomiast nawiązując do obchodzonego odpustu parafialnego, Ksiądz Arcybiskup przypomniał, że oryginał obrazu czczonego w jarosławskiej Kolegiacie znajduje się w Bazylice Santa Maria Maggiore, która była pierwszym i największym kościołem w Wiecznym Mieście, poświęconym Matce Bożej. Przypomniał też, że – według tradycji – w 352 roku Matka Boża ukazała się Papieżowi Liberiuszowi oraz rzymskiemu patrycjuszowi Janowi. Poleciła im wybudować kościół we wskazanym miejscu. – W okresie największych upałów w Rzymie, 5 sierpnia Wzgórze Eskwilińskie pokryło się śniegiem i tam właśnie wybudowano świątynię. Była niewielka i uległa zniszczeniu, ale niespełna sto lat później, Sykstus III, na zakończenie soboru w Efezie, na którym ogłoszono dogmat o Macierzyństwie Maryi (Theotokos – Maryja Boża Rodzicielka) przebudował gruntownie świątynię – przypomniał kaznodzieja. Obecnie w Bazylice znajdują się relikwie żłóbka Betlejemskiego i starożytny obraz Matki Bożej. – Jest piękny zwyczaj, że w uroczystość Matki Bożej Śnieżnej z kopuły kaplicy zrzuca się płatki białych róż, przypominających płatki śniegu. Cudowny obraz nosi nazwę „Salus Populi Romani” – „Ocalenie Ludu Rzymskiego” i istnieje powszechne przekonanie, że Matka Boża wielokrotnie uratowała Rzym. W czasach klęski, zarazy czy w czasach wojen noszono ten obraz po ulicach Rzymu. Stał się on inspiracją dla obrazu Matki Bożej czczonej w całej Europie, również w Polsce – mówił Arcybiskup Nowak, przypominając, że szczególnym nabożeństwem wizerunek ten otaczał Kardynał Wojtyła, który także jako Papież każdego roku modlił się przed obrazem „Salus Populi Romani”.

Arcybiskup Nowak wskazał też na potrzebę zdrowego wychowania przyszłych pokoleń, które – jak stwierdził – nie może się odbywać poza rodziną. Z całą stanowczością podkreślił, że współczesny, zachodni model, według którego małżeństwo traktowane jest jak towar i zawierane na próbę, jest niedopuszczalny. Zaznaczył przy tym, że kryterium trwałości związków nie może być jedynie przyjemność. – W takiej sytuacji nie ma sensu mówienie o przysiędze miłości, wierności, uczciwości i nierozerwalności małżeństwa. Nie ma też sensu oczekiwanie dziecka, które wymaga ofiary, wyrzeczeń i oddania. Ksiądz Arcybiskup przypomniał, że wzajemna wierność jest przede wszystkim darem dla własnych dzieci, a nie – jak lansują liberalne media – wzorce życia oparte na kulturze konsumpcji. Podkreślił, iż człowiek nie może być zawieszony w próżni, ma prawo do rodziny, która jest dla niego podstawową i fundamentalną szkołą życia, wychowania, nauki, pracy i miłości. – Według Ewangelii, według Kościoła rodzina jest miejscem miłości małżeńskiej, przyjęcia potomstwa, wychowania do życia, miejscem przekazywania tych wartości, które nadają sens i znaczenie życia dla formującej się nowej osoby, a zatem jest miejscem wychowania – zauważył Arcypasterz. Dodał, że przykładem i wzorem dla współczesnych rodzin, które borykają się z różnymi problemami, jest św. Rodzina z Nazaretu, a Królową Rodzin, do której warto uciekać się w potrzebie i od której warto się uczyć właściwych postaw rodzicielskich, jest Matka Boża. Zdaniem Kaznodziei, właściwe relacje są tylko w rodzinie, gdzie króluje Bóg, modlitwa, a miłość jest najwyższym prawem. Zadowolenia i wdzięczności wobec wszystkich przybyłych na odpust, a zwłaszcza Arcybiskupa Nowaka, nie krył proboszcz parafii ks. Marian Bocho, który wręczył Arcypasterzowi wizerunek Matki Bożej Śnieżnej. Na zakończenie obecni na uroczystości (dzieci, młodzież, dorośli i całe rodziny) oddali się w przemożną opiekę swojej Matki i Królowej.

Aneta Kamieniecka


Red.

«« Wstecz