Kolegiata pw. Bożego Ciała w Jarosławiu

Witaj na kolegiata.org ! powrót do strony głównej

 

Dziś jest 24-03-2019, świętujemy imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna. | Sprawdź także liturgię na dziś.

4 sierpnia 2009 r. – Za zmarłych czcicieli Śnieżnej Matki

04.08.2009 @ 20.33

4 sierpnia 2009 r. – Za zmarłych czcicieli Śnieżnej Matki

4 sierpnia 2009 r. – Za zmarłych czcicieli Śnieżnej Matki
Ostatni dzień przed odpustem (4 sierpnia) zgromadził wiernych na Nowym Cmentarzu. Tam wzięli udział we Mszy św. oraz modlitwie różańcowej za zmarłych czcicieli Matki Bożej Śnieżnej.

 

– Przybyliśmy do tych, którzy oczekują na zmartwychwstanie ciał. Wielu z nich było gorliwymi czcicielami Matki Bożej Śnieżnej. Jeżeli byli wierni Maryi, to na pewno Chrystus powie do każdego z nich: „Powstań” – zaznaczył w homilii ks. Jan Smoła. Podkreślił, że zmarli wyprzedzili nas w drodze do wieczności i tam oczekują na nasze przyjście. Każdy ma swoją wspólnotę rodzinną i przyjacielską, składającą się z żyjących na ziemi i w wieczności. – Może na tym cmentarzu leży ktoś, z kim nie zdążyliśmy się pojednać? Może dziś trzeba stanąć nad którąś z mogił i w tajemnicy świętych obcowania powiedzieć „Przebaczam”? Tego oczekuje od nas Królowa Rodzin – apelował kaznodzieja. – Stając przy grobach swych bliskich, powiedzcie dzisiaj każdemu z nich: „Ty jesteś wybrańcem rodziny. Dane Ci było spotkać się z wiekuistym Bogiem. Oczekuj tam na nas, a my będziemy się modlić, byś usłyszał niezwykłe słowo Chrystusa «Powstań!»”.
 

Po Mszy św. wierni rozdzielili się na 4 grupy. Ruszając w różne strony cmentarza, pod przewodnictwem kapłana każda z grup rozważyła jedną tajemnicę bolesną, ofiarując ją za spoczywających tu zmarłych. Piątą tajemnicę (Śmierć Jezusa na krzyżu) uczestnicy nabożeństwa odmówili przy grobach swoich bliskich. Kończąc Eucharystię, Ksiądz Proboszcz nawiązał do podobnego nabożeństwa sprzed roku, sprawowanego na Starym Cmentarzu. Przywołał cudowne ocalenie wiernych w trakcie burzy, kiedy to podczas Mszy św. potężny konar drzewa spadł na krzyż i przygiął go do ziemi. Dzięki temu stojący w tym miejscu ludzie zdążyli odskoczyć, nie ponosząc obrażeń. Ta sytuacja – jak zaznaczył gospodarz Kolegiaty – utwierdza w przekonaniu, że obchody dni maryjnych i samego odpustu Matki Bożej Śnieżnej to słuszna droga.

Piotr Czech
 


Red.

«« Wstecz