Kolegiata pw. Bożego Ciała w Jarosławiu

Witaj na kolegiata.org ! powrót do strony głównej

 

Dziś jest 22-03-2019, świętujemy imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny. | Sprawdź także liturgię na dziś.

3 sierpnia 2009 r. – Przekazanie wizerunku Matki Bożej Śnieżnej

03.08.2009 @ 22.44

3 sierpnia 2009 r. – Przekazanie wizerunku Matki Bożej Śnieżnej

3 sierpnia 2009 r. – Przekazanie wizerunku Matki Bożej Śnieżnej
Nie bój się wziąć do siebie Maryi – pod tym hasłem przebiegało poniedziałkowe (3 sierpnia) nabożeństwo przekazania osobom prywatnym oraz instytucjom obrazu Jarosławskiej Pani królującej w Kolegiacie. Celem uroczystości było zaproszenie Królowej Rodzin do życia osobistego i społecznego naszego miasta i powiatu. Duszpasterze parafii Bożego Ciała pragnęli, by cudowny wizerunek zagościł pod każdym dachem.

 

Zaproszenie na nabożeństwo dotarło wcześniej do wielu mieszkańców miasta. Młodzież, chodząc od domu do domu, wyjaśniała cel tego spotkania z Matką Bożą. – Jest naszym pragnieniem, aby wizerunek Jarosławskiej Patronki i Królowej Rodzin znalazł się w każdym domu, zakładzie pracy, instytucji, miejscu wypoczynku – wszędzie tam, gdzie spojrzenie Matki jest nam potrzebne i może stać się błogosławieństwem naszego życia – można było przeczytać w pisemnych zaproszeniach kierowanych do jarosławian przez ks. proboszcza Mariana Bocho i kapłanów pracujących w Kolegiacie. – Niech w promieniach tego cudownego obrazu przeżywają swą codzienność dzieci i młodzież, ojcowie i matki, ludzie samotni i starsi. Niech jego obecność tam, gdzie pracujemy, będzie znakiem, że ufamy naszej Matce – brzmiały dalsze słowa zaproszenia wraz z wersami wiersza Jana Lechonia: O Ty, której obraz widać w każdej polskiej chacie/ I w kościele, i w sklepiku, i w pysznej komnacie...
 

Poniedziałkową uroczystość rozpoczęła wieczorna Msza św. W homilii ks. Jan Smoła odpowiadał na pytanie: Co to znaczy zaprosić Maryję do swojego domu i zakładu pracy? Zebrani na Eucharystii usłyszeli, że przyjęcie Matki Chrystusa wiąże się z podjęciem wyzwania, jakie Ona postawi przed każdym z nas. Maryja jest bowiem Świętą Dziewicą, która się modli, służy i daje nam Jezusa. – Przyjmując wizerunek Matki, pozwolimy, aby Ona była Animatorką naszej modlitwy. Maryja będzie odtąd modlić się w naszych domach i miejscach pracy nawet wtedy, gdy my o rozmowie z Bogiem zapomnimy lub ją zlekceważymy. Będzie zapraszać do autentycznej modlitwy – wyjaśniał kaznodzieja, mówiąc, że przyjęcie wizerunku Maryi zaowocuje także tym, że Ona nauczy swój lud troski o potrzebujących i otwierania serca na Jezusa.
 

Po Mszy św. wierni otrzymali obrazy Śnieżnej Pani królującej w Kolegiacie. Na początek cudowny wizerunek trafił do rąk włodarzy miasta, powiatu, miejscowego szpitala oraz przedstawicieli wszystkich rodzin parafii i miasta. Jak zaznaczył Ksiądz Proboszcz, ma to symboliczne znaczenie. Maryja trafia w ten sposób do miejsc, gdzie podejmowane są ważne decyzje dla Jarosławia i okolic oraz tam, gdzie każdego dnia dokonuje się misterium cierpienia wpisanego w krzyż Jezusa. Przekazanie poświęconych obrazów odbywało się w czasie rozważania radosnych tajemnic różańcowych. Każdy, kto chciał przyjąć cudowny wizerunek, podchodził do ołtarza. Można było również wziąć obrazy dla nieobecnych na uroczystości.

Piotr Czech
 


Red.

«« Wstecz