Kolegiata pw. Bożego Ciała w Jarosławiu

Witaj na kolegiata.org ! powrót do strony głównej

 

Dziś jest 22-03-2019, świętujemy imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny. | Sprawdź także liturgię na dziś.

2 sierpnia 2009 r. – Z drugiego dnia przed odpustem

02.08.2009 @ 20.39

2 sierpnia 2009 r. – Z drugiego dnia przed odpustem

2 sierpnia 2009 r. – Z drugiego dnia przed odpustem
Drugi dzień przygotowania do odpustu (niedziela, 2 sierpnia) przebiegł na rozważaniu pasterskiego posłannictwa oraz chwalebnych tajemnic różańcowych.

 

Podczas wszystkich niedzielnych Mszy św. kazania głosił ks. Jan Smoła, zastanawiając się, jak człowiek wierzący ma wykonywać Boże dzieła. Na początku zaznaczył, że wierni potrzebują pasterza. Współczesny Kościół w Polsce (i nie tylko) przeżywa kryzys. Podobnie sprawa wyglądała przed wiekami. Dlatego papież Grzegorz Wielki (żył na przełomie VI i VII stulecia) ustanowił regułę, w której nakreślił obraz pasterza. Ma to być człowiek stający na czele powierzonej mu wspólnoty i prowadzący lud do źródeł zbawienia. – Każdy chętny może podążać za takim pasterzem, inni zaś wybierają przewodników wiodących na wieczne zatracenie – usłyszeli uczestnicy niedzielnych Mszy św. Pasterz – wg Grzegorza Wielkiego – to jednocześnie strażnik granicy dobra i zła. Jak zaznaczył kaznodzieja, pasterzem nie jest tylko kapłan. To także np. ojciec rodziny czy osoba sprawująca opiekę nad innymi. – A czy ja pozwalam wstrzykiwać zło w życie mojej rodziny, parafii, diecezji – pytał Ksiądz Jan.
 

Wieczorem na nabożeństwie różańcowym zgromadzili się członkowie Róż Żywego Różańca oraz inni czciciele Matki Bożej. Po odmówieniu czterech tajemnic chwalebnych, kapłan zachęcił zebranych, by piąty dziesiątek rozważyć w domach, w gronie rodzinnym.

Piotr Czech
 


Red.
«« Wstecz