Kolegiata pw. Bożego Ciała w Jarosławiu

Witaj na kolegiata.org ! powrót do strony głównej

 

Dziś jest 22-03-2019, świętujemy imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny. | Sprawdź także liturgię na dziś.

MAŁŻEŃSTWO A ODPOWIEDZIALNOŚĆ

11.09.2010 @ 22.48

MAŁŻEŃSTWO A ODPOWIEDZIALNOŚĆ

MAŁŻEŃSTWO A ODPOWIEDZIALNOŚĆ
W dobie tak częstych problemów małżeńskich i promowania tzw. wolnych związków, warto zastanowić się nad sensem sakramentu małżeństwa. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że poprzez małżeństwo nie chcę skrzywdzić drugiej osoby, ale również nie chcę i siebie zranić na całe życie.

 

Podstawą małżeństwa jest świadome pragnienie zawarcia sakramentu z całymi jego konsekwencjami. Przysięgę tę składamy przed samym Panem Bogiem.


Wielu zastanawia się, dlaczego w Kościele nie ma rozwodów, dlaczego tak wielu małżonków chce unieważnienia świętego małżeństwa, dlaczego tak wielu młodych ludzi podchodzi nieświadomie do tego sakramentu.


Bardzo często młodzi podejmują decyzję o małżeństwie od razu po otrzymaniu wiadomości, że będą mieli dziecko. To nie jest warunek zawarcia sakramentu małżeństwa. Tymczasem dochodzi do tak kuriozalnych sytuacji, że to rodzice obojga lub jednego z nich podejmują za nich taką decyzję, bo co powiedzą inni. Trzeba się zastanowić, czy zmuszeni do takiego małżeństwa będą tworzyć dobra rodzinę i uświadomić sobie, że małżeństwo z przymusu jest z góry nieważne! A co z dzieckiem, które jeszcze przed urodzeniem narażone jest na stres, podobnie po przyjściu na świat, gdyż atmosfera w takim domu jest nieprzyjemna. Należy zatem podjąć wysiłek i zastanowić się, czy wybieram dobrego współmałżonka i rodzica dla moich przyszłych dzieci. Kościół proponuje dla dobra przyszłych małżonków stan, który nazywa się narzeczeństwem. Proponowany czas narzeczeństwa to mniej więcej rok. Tyle wystarczy, aby dobrze poznać nasze wady i zalety. Tu rodzi się następne pytanie: jak i gdzie szukać dobrego męża czy żony i na co zwracać uwagę?


Wrogiem trwałego związku są: zbyt krótka znajomość i myślenie, że druga osoba zmieni się po ślubie na lepsze. Warto obserwować, jak przyszła żona czy mąż odnosi się do swoich rodziców, rodzeństwa, czy ma przyjaciół. To wiele mówi.
 

Typowe motywy, dla których młodzi ludzie się pobierają, to wg. Marioli i Piotra Włochowicz, autorów książki „Którędy do małżeństwa”:
• Zaangażowanie uczuciowe ( nie mylić z miłością);
• Pociąg fizyczny;
• Chęć wyrwania się od rodziców;
• Pragnienie posiadania własnego domu;
• Przekonanie, że czas się ustabilizować;
• Chęć posiadania drugiej osoby, aby nie być samotnym;
• Norma społeczna;

Wybierając współmałżonka, trzeba sobie uświadomić ukierunkowanie na:
JA – co ja chcę uzyskać przez małżeństwo;
My – Co my możemy osiągnąć;
Ty – czyli dawanie. Co chcę dać Tobie , jak chcę uczynić cię osobą szczęśliwą.
 

Podsumowując, wymienię siedem typowych błędów w wyborze współmałżonka wg amerykańskiego uczonego N. Warrena:

1. Decyzja zawarcia małżeństwa podejmowana jest zbyt szybko;
2. Decyzja zostaje podjęta w zbyt młodym wieku;
3. Jedna z osób lub obydwie zbyt mocno pragną małżeństwa;
4. Wybór partnera ma zadowolić kogoś innego;
5. Oboje mają zbyt mało wspólnych doświadczeń;
6. Para ma nierealistyczne oczekiwania;
7. Jedna z osób ma poważne problemy osobowościowe.

Moim zamiarem nie było odstraszenie od decyzji o małżeństwie, chodziło mi o to, aby być w swojej decyzji odpowiedzialnym, aby nie krzywdzić się nawzajem i nie krzywdzić w przyszłości swoich dzieci.

Celina Sura
 


Red.
«« Wstecz