Kolegiata pw. Bożego Ciała w Jarosławiu

Witaj na kolegiata.org ! powrót do strony głównej

 

Dziś jest 22-03-2019, świętujemy imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny. | Sprawdź także liturgię na dziś.

Rodzina nadzieją Europy

14.03.2010 @ 17.18

Rodzina nadzieją Europy

Rodzina nadzieją Europy
Przesłanie z Gniezna - 14 marca 2010 r.

 

1. Rodzina jest nadzieją dla współczesnej Europy – to główne przesłanie VIII Zjazdu Gnieźnieńskiego. Jesteśmy przekonani, że kwestia małżeństwa i rodziny ma kluczowe znaczenie dla przyszłości kontynentu. Rodzina jest naturalnym środowiskiem miłości, w którym przychodzi na świat i rozwija się człowiek. Nie znajdziemy szczęścia, poszukując go w oderwaniu od tej wspólnoty.


2. Zaangażowanie na rzecz rodziny winno być ważnym elementem wspólnego świadectwa chrześcijan w jednoczącej się Europie. Istnieją też prawdy niepodważalne i wspólne dla różnych religii: przekonanie, że człowiek jest obrazem Boga, a rodzina to mąż, żona i dzieci. Chrześcijaństwo; judaizm i islam uznają je za fundament cywilizacji. Wobec wspólnych wyzwań musimy razem dawać świadectwo. Do wszystkich mieszkańców kontynentu apelujemy: Europo, odnajdź prawdziwą rodzinę, a wraz z nią nadzieję dla siebie!


3. W Gnieźnie odkrywaliśmy na nowo piękno życia w małżeństwie i rodzinie, mimo trudności jakie ono niesie. Naszą odpowiedzią na kryzys rodziny jest próba ukazania jej pozytywnej wizji – poprzez świadectwo, refleksję i działanie.


Kobieta i mężczyzna potrzebują siebie nawzajem, uzupełniają się i tworzą pełnię duchową i cielesną. Małżeństwo to unikalna, zobowiązująca i trwała relacja kobiety i mężczyzny połączonych miłością. Na tak rozumianym małżeństwie opiera się rodzina.


Owocem małżeństwa są dzieci. Bez nich społeczeństwa skazane są na wymarcie. Rodzina jest także miejscem, gdzie towarzyszy się osobom chorym i niepełnosprawnym, a starszym w przechodzeniu do wieczności. W rodzinie dojrzewamy, stajemy się sobą, uczymy dzielić się z innymi, uczymy się kochać. Nie jest to zadanie łatwe, ale na pewno możliwe. Szczęście W życiu rodzinnym wymaga wysiłku, ofiarności, odpowiedzialności, gotowości do dialogu i przebaczenia.


Dla nas, chrześcijan, małżeństwo to wezwanie do takiej miłości, jaką Bóg obdarza człowieka – bezwarunkowej i nieodwołalnej. Modlimy się o to, aby jak najwięcej takiej miłości było w naszych rodzinach. Bóg jest Miłością – a my mamy Go naśladować.
 

4. Od kondycji małżeństwa i rodziny zależy przyszłość społeczeństwa – dlatego państwo powinno je wspierać. Rodzina jest instytucją pośrednią między jednostką a społeczeństwem i nic nie może jej zastąpić.


Kluczową sprawą jest tworzenie polityki rodzinnej na poziomie państwa i samorządu. W przeciwieństwie do większości krajów Unii Europejskiej, rodzina w Polsce pozostawiona jest sama sobie. Tymczasem inwestycja w rodzinę jest najlepszą inwestycją dla społeczeństwa i państwa.
 

Ważne jest świadome kształtowanie polityki rodzinnej: odpowiadającej oczekiwaniom społecznym m. in. traktującej pracę wychowawczą rodziców podobnie jak pracę zawodową. Czas poświęcony dzieciom to nie prywatne hobby, lecz wkład w dobro wspólne.
 

Niezbędne są rozwiązania, które ułatwią młodym ludziom decyzję o założeniu rodziny i będą ją wspomagać na każdym etapie rozwoju. Apelujemy o uznanie polityki rodzinnej za jedno z najważniejszych zadań państwa. Konieczna jest także prorodzinna samoorganizacja społeczeństwa, czyli lokalna i sąsiedzka solidarność rodzin, pomoc wzajemna w sytuacjach kryzysowych. Niezastąpione jest działanie organizacji pozarządowych reprezentujących rodziny.
 

Małżeństwo i rodzina powinny znaleźć się także w centrum życia wspólnot religijnych, naszych Kościołów i naszych parafii.
 

5. Dziękujemy z Gniezna wszystkim małżeństwom, które są żywym znakiem wiernej miłości, jaką Bóg obdarza człowieka. Dziękujemy rodzicom, zwłaszcza wielodzietnym, za to że gotowi byli przyjąć i wychowywać każde dziecko – budując w ten sposób nową kulturę życia. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają rodzinę, tworząc prawdziwie rodzinną Europę.

 

Przesłanie z VIII Zjazdu Gnieźnieńskiego 
 


Red.
«« Wstecz