Kolegiata pw. Bożego Ciała w Jarosławiu

Witaj na kolegiata.org ! powrót do strony głównej

 

Dziś jest 20-02-2019, świętujemy imieniny: Anety, Lehca, Leona. | Sprawdź także liturgię na dziś.

Mój dom jest moją twierdzą – przyłącz się do parafialnej dyskusji o rodzinie

31.10.2009 @ 17.48

Mój dom jest moją twierdzą – przyłącz się do parafialnej dyskusji o rodzinie

Mój dom jest moją twierdzą – przyłącz się do parafialnej dyskusji o rodzinie
Jan Paweł II w Adhortacji Apostolskiej „Familiaris consortio” pisze: „Kościół, świadomy tego że małżeństwo i rodzina stanowią jedno z najcenniejszych dóbr ludzkości, pragnie nieść swoją naukę i zaofiarować pomoc tym, którzy w niepewności i niepokoju poszukują prawdy; i tym, którzy niesłusznie napotykają na przeszkody w realizowaniu własnej wizji rodziny” (FC 1).

 

Z wypowiedzi papieskiej przebija autentyczna troska Kościoła o dobro rodziny, z uwagi na jej wielką wartość jako wspólnoty podstawowej dla ludzkiego i duchowego wzrostu człowieka. Mimo szeregu instytucji państwowych powołanych do niesienia pomocy rodzinie, współczesna rodzina przeżywa swój kryzys wywołany zmianami kulturowymi, celową polityką uderzającą w jej jedność, osłabiającą autorytet rodziców oraz podważającą sens małżeństwa jako związku sakramentalnego.
 

Kościół przez swoje nauczanie pragnie wesprzeć rodzinę jako jego najmniejszą cząstkę, dając jej jasne wskazania, które mogą okazać się pomocne w codziennym funkcjonowaniu. Nasza parafia, mając na względzie szczególną obecność Maryi jako Królowej Rodzin, pragnie włączyć się w troskę całego Kościoła, podkreślając w działaniach duszpasterskich swoją misję służenia rodzinie.
 

W tym celu chcemy przez parafialne czasopismo dotrzeć do każdej rodziny z nauczaniem Kościoła, stwarzając jednocześnie forum do dyskusji i rozważań na tematy z nią związane. Celem tej rubryki jest również prezentacja ludzi, którzy wykazują determinację w walce o rodzinę wolną od patologii i otwartą na Boga. Formuła tego spotkania pozostałaby otwarta na głosy i świadectwa wszystkich małżeństw oraz rodzin, które chciałyby się wypowiedzieć na ten temat.
 

Zachęcamy do żywego uczestnictwa w dyskusji wszystkich, którym leży na sercu dobro własnej rodziny oraz tych, którzy pragną zyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Prosimy zgłaszać swoje opinie i przemyślenia w tej sprawie na adres internetowy parafii (kolegiata@o2.pl) lub listownie. Pozostaniemy wdzięczni za każdą wypowiedź. Niech każdy z nas poczuje sie odpowiedzialny za obronę swojej twierdzy – rodziny, jak to wyrazili w jednym ze swych przysłów mieszkańcy Wysp Brytyjskich.Ks. Tomasz Bednarz

 


Red.
«« Wstecz