Kolegiata pw. Bożego Ciała w Jarosławiu

Witaj na kolegiata.org ! powrót do strony głównej

 

Dziś jest 22-03-2019, świętujemy imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny. | Sprawdź także liturgię na dziś.

Aktualności

Szliśmy od Matki do Matki... na Wielki Odpust Kalwaryjski 2018

Szliśmy od Matki do Matki... na Wielki Odpust Kalwaryjski 2018
W dniach 12-15 sierpnia br. grupa naszych parafian wyruszyła na pątniczy szlak, aby wziąć udział w Wielkim Odpuście Kalwaryjskim 2018. Poniżej możemy przeczytać relację z przeżytych pielgrzymkowych dni...
 
 
 
 
Kalwaria, Kalwaria Pacławska -
biel kapliczek w cieniu drzew.
Kalwaria, Kalwaria Pacławska -
szept modlitwy, radość, śpiew?
Chociaż lubię Jasną Górę!
i Piekary lubię też -
to Kalwarię kocham szczerze, taka prawda jest.
 
Powyższe słowa od wielu lat wyśpiewuje franciszkański zespół Fioretti. Słowa te w dniach 12-15 sierpnia br. stały się prawdą i zostały wcielone w życie przez parafian Bożego Ciała z Kolegiaty w Jarosławiu, którzy w rosnącej z dnia na dzień grupie pielgrzymów (na Dróżkach Pana Jezusa było nas ponad 200 osób), kroczyła pątniczym szlakiem, prowadzącym na Jasną Górę Podkarpacia, i po niej, gdzie króluje Maryja Kalwaryjska Pani. Do naszej parafialnej grupy dołączyła się grupa z Makowiska w liczbie 44. osób, na czele z diakonem Michałem Kłopotem.
 
Jak każdego roku nasze wędrowanie rozpoczęliśmy od modlitwy i zawierzenia się u naszej Matki i Królowej Rodzin, Pani Śnieżnej, do czego też nawiązuje na początku tytuł: kroczyliśmy od tronu Matki do Matki, z Jarosławia do Kalwarii Pacławskiej, od Królowej Rodzin do Matki Słuchającej, od Pani Śnieżnej do Pani Kalwaryjskiej. Do tej drogi byliśmy już dobrze przygotowani, bo przecież półtora tygodnia wcześniej zakończyliśmy Dni Maryjne i odpust ku czci NMP Śnieżnej. W taki oto sposób, ze świeżym zapałem, dla wielu kolejny raz w życiu, rozpoczęła się Kalwaria 2018.
 
Pierwszego, niedzielnego dnia mieliśmy do pokonania nieco 26 kilometrów. Najpierw pociąg do Przemyśla, a stamtąd z pieśnią na ustach, zatrzymując się na odpoczynek pod Kościołami w Pikulicach i we Fredropolu, następnie w sadzie pod jabłonkami w miejscowości Sólce, aż wreszcie przechodząc kładką nad rzeką Wiar i wspinając się żółwim tempem na górę Kalwarię, dotarliśmy na miejsce ok. godz. 15:00, witani śpiewem i kwiatami, przez uradowaną na nasz widok Jarosławską Asystę.
 
Po zakwaterowaniu w miejscu noclegów, uczestniczyliśmy w niedzielnej Eucharystii, sprawowanej na galerii pod przewodnictwem i z kazaniem ks. abpa Józefa Michalika.
 
Drugi i trzeci dzień pielgrzymki upłynął na rozważaniu (odpowiednio) Dróżek Pogrzebu i Wniebowzięcia Matki Bożej oraz Dróżek Pana Jezusa. Wieczorami, podobnie jak w niedzielę, o godz. 18:00, braliśmy udział w uroczystych Mszach świętych sprawowanych na placu przed Sanktuarium. I tak: w poniedziałek Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił ks. abp Stanisław Gądecki – Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wraz z biskupami: abpem Adamem Szalem, bpem Marianem Rojkiem, bpem Stanisławem Jamrozkiem oraz o. bpem Stanisławem Dowlaszewiczem Billmanem, pracującym na misjach w Boliwii; zaś we wtorek uroczystej Liturgii przewodniczył i Słowo Boże wygłosił metropolita przemyski – ks. abp Adam Szal. Warto wspomnieć, że w poniedziałkowy wieczór po Mszy świętej został odsłonięty i poświęcony pomnik św. Jana Pawła II, który dokładnie 50 lat wcześniej sprawował w tym miejscu Mszę świętą i wygłosił homilię. Tego też dnia wieczorem wszyscy pątnicy mogli wysłuchać oratorium pt. „Oto Matka Twoja”, które było transmitowane na żywo przez Telewizję Polską. Wtorkowy zaś wieczór uświetnił wspomniany wyżej zespół Fioretti, który świętował 50-lecie swego istnienia.
 
Tak przeżyty Wielki Odpust Kalwaryjski 2018 w duchu Jubileuszu 350-lecia istnienia Kalwaryjskiego Sanktuarium, w roku Ducha Świętego i 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości upłynął bardzo szybko. Intencji było bardzo wiele, każdy miał swoje, indywidualne. Te parafialne wszyscy razem nieśliśmy przed Maryi tron, a modliliśmy się przede wszystkim w pięciu szczególnych:
 
Pierwszą intencją błagaliśmy o Ducha Świętego dla każdego z nas. W roku szczególnie Mu poświęconym prosiliśmy o Jego Dary, o Jego Owoce, o Łaski, o Cnoty i o Charyzmaty. Przypominając przyjęty Sakrament Bierzmowania, wielokrotnie powtarzając, wołaliśmy: Duchu Ogniu, Duchu Żarze, Duchu Światło, Duchu Blasku, Duchu Wichrze i Pożarze - ześlij płomień swojej!
Drugą intencją omadlaliśmy rozpoczęte starania o ustanowienie naszej parafii Kolegiackiej, Sanktuarium. Modliliśmy się, aby za rok w 5. rocznicę koronacji, został ukończony ogród różańcowy, i aby dom naszej Matki, mógł być nazywany Sanktuarium.
Trzecią intencją prosiliśmy za naszą młodzież i Liceum Katolickie, które od września zacznie swoją działalność. Modliliśmy się za 20 młodych osób, które odważyło się pójść do naszej parafialnej szkoły. Modliliśmy się, aby to dzieło było wspierane, i wydawało piękne owoce, w postaci wielu absolwentów. Prosiliśmy Ducha Świętego, aby rozpalał umysły serc wielu młodych ludzi, mających podjąć ważne wybory życiowe.
Czwartą intencją była nasza Ojczyzna, w 100. lecie jej niepodległości. Chcieliśmy pamiętać o rodzinach w niej mieszkających, rodzinach naszej parafii, miasta, archidiecezji, ale właśnie całej Ojczyzny, aby widziały najwyższe wartości, jakim są Bóg i Jego Ewangelia.
Piątą intencją objęliśmy naszych chorych, a w sposób szczególny modliliśmy się o zdrowie dla Pani Stanisławy, która przebywa od pół roku w szpitalu, i dla Wojtka, który uległ ciężkiemu wypadkowi. Wołaliśmy do Maryi, która jest Matką Ocalenia, aby sprawiła cud: Maryjo, Maryjo, spraw ten cud!
 
Po duchowym pielgrzymim szlaku prowadził nas ks. proboszcz prał. Marian Bocho oraz nasi klerycy: Michał Zalot i Przemek Olejarz, którzy przygotowali pierwszą edycję parafialnego śpiewnika pielgrzymkowego. Każdy mając go w ręku, mógł się lepiej modlić, pełniej włączyć w śpiew i go przeżywać, tym bardziej, że niektóre pieśni zostały zaprezentowane pierwszy raz. Wszyscy razem w roku Ducha Świętego mogliśmy na nowo śpiewać, tak jak na nowo zabrzmiały wcześniej Kolegiackie organy Psalmy, hymny, i pieśni pełne ducha.

 

Mamy nadzieję, że czas po Kalwarii upłynie szybko i znów razem będziemy mogli wyśpiewywać pieśń: Maryjo, co królujesz w niebie, Matko Kalwaryjska idziemy do Ciebie. 


kl. Michał Zalot

«« Wstecz