Kolegiata pw. Bożego Ciała w Jarosławiu

Witaj na kolegiata.org ! powrót do strony głównej

 

Dziś jest 22-10-2018, świętujemy imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa. | Sprawdź także liturgię na dziś.

Aktualności

Dziękowaliśmy Bogu za miniony rok

Dziękowaliśmy Bogu za miniony rok
Miniony rok jest okazją, aby zatrzymać się nad wydarzeniami, które minęły i za każde z nich podziękować "po imieniu". Uczynił to w ostatni dzień roku Pańskiego 2017 Ks. Marian Bocho -proboszcz Parafii Bożego Ciała w Jarosławiu.

„Czas jak rzeka, jak rzeka płynie,
Unosząc w przeszłość tamte dni…”
- śpiewał Czesław Niemen, bardzo prawdziwe słowa, a nasza obecność i przeżywane nabożeństwo potwierdza to określenie… czas jak rzeka płynie, i dziś unosi w przeszłość dni 2017 roku…
Śledząc dzieje Kościoła, ze zdumieniem dostrzegamy wyjątkowość minionego roku. Dawno już rozpoczynający się kolejny cykl kalendarzowy nie rozpalał wyobraźni tak bardzo jak ten. Zbiegły się bowiem w tym roku rocznice, które wywarły istotne znamiona w dziejach chrześcijaństwa:
– 500-lecie, wystąpienia Marcina Lutra i powstanie, niezabliźnionej do dziś, rany chrześcijaństwa – reformacji (1517 r.),
– 300-lecie powstania organizacji programowo zwalczającej chrześcijańskie rozumienie człowieka, świata i Boga, czyli masonerii (1717 r.),
– 100-lecie wybuchu krwawej, pełnej terroru i antychrześcijańskiej rewolucji październikowej (1917 r.).
Na szczęście rok 2017 przyniósł ze sobą wspomnienie zdarzeń będących nadzieją w tym pełnym niepokoju świecie:
- 300 lat temu cudowny obraz Matki Bożej Jasnogórskiej został ukoronowany koronami papieskimi. W ten sposób Ojciec Święty uznał klasztor jasnogórski za szczególne miejsce dla Polaków. Poprzez ukoronowanie Czarnej Madonny wskazał nam, gdzie znajduje się nasza duchowa stolica.
- 100 lat temu objawiła się Matka Boża w Fatimie, 13 maja minęło sto lat od pierwszego objawienia Pięknej Pani. A przesłanie Matki Bożej skierowane do trójki pastuszków w maleńkiej portugalskiej wiosce jest wciąż aktualne i ciągle nie do końca zgłębione jest. Jej wskazania ciągle czekają jeszcze na pełną realizację. W promieniach Tej pięknej Pani na nowo zajaśniała nasza jarosławska Perła – jak nazwał ks. Opaliński – Annę Jenke. Rozbłysła i zachwyciła tysiące pielgrzymów z całej archidiecezji, którzy przybyli przed tron Królowej Rodzin!
Pomocą w przeżywaniu wiary i uczynienia z niej oręża do walki ze złem w życiu osobistym i społecznym stało się Rycerstwo Niepokalanej założone 100 lat temu przez młodego zakonnika – o. Maksymiliana Kolbego. Dzieło tego świętego franciszkanina ogarnęło cały świat i trwa do dziś.
I jeszcze jeden bohater tego roku – św. brat Albert o którym napisano, najpiękniejszy człowiek mego pokolenia. Swoim oddaniem Jezusowej Ewangelii zadziwił nawet obojętnie religijnych i stojących daleko od Boga. Do dziś żyje w swoich naśladowcach, Towarzystwo św. brata Alberta z rzesza w całej Polsce tysiące ludzi dobrej woli, cieszymy się że działają na terenie naszej parafii prowadząc dom dla samotnych kobiet.
Tak wiele różnorodnych wydarzeń. Wręcz niesamowite bogactwo treści historycznych i religijnych. Do tego, każdy w sercu przywoła swoje osobiste i rodzinne wydarzenia, doświadczenia bożej łaski i miłości.
„czas jak rzeka, jak rzeka płynie,
Unosząc w przeszłość tamte dni…” - te słowa jednak nie do końca są prawdziwe, bo przecież nasze osobiste przeżycia zostają w nas… stają się naszym bogactwem…
Dlatego w ten ostatni wieczór 2017 r. śpiewamy z Maryją hymn uwielbienia i wdzięczności, świadomi że nam wielkie rzeczy Bóg uczynił….


ks. red.
«« Wstecz