Kolegiata pw. Bożego Ciała w Jarosławiu

Witaj na kolegiata.org ! powrót do strony głównej

 

Dziś jest 24-03-2019, świętujemy imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna. | Sprawdź także liturgię na dziś.

Aktualności

Relikwie Świętego Ojca Pio w Jarosławiu

Relikwie Świętego Ojca Pio w Jarosławiu
Tegoroczne Święto Tajemnicy Ciała i Krwi Chrystusa wypadło 15 czerwca i jak zawsze rozpoczęło się uroczystą Sumą na placu przed Kolegiatą Jarosławską, parafią pw. Bożego Ciała. Mszy Świętej przewodniczył, wygłosił homilię i błogosławił Najświętszym Sakramentem ks. Kazimierz Gadzała. Szczególnym wydarzeniem podczas Eucharystii, była obecność ks. Paolo Cecero, który przybył z Włoch przywożąc do Polski relikwie św. Ojca Pio i wygłosił przesłanie przedstawiając przy tym osobiste świadectwo o Świętym, z którym związane jest jego posługiwanie kapłańskie.

Ks. Paolo po raz kolejny przybył do Polski i mimo swoich 85. lat pełen jest witalności, radosnego usposobienia, a przede wszystkim wielkiego zawierzenia św. o. Pio. Po procesji eucharystycznej wziął udział w kolejnej uroczystości tego dnia, która miała miejsce w kaplicy „Domu Ulgi w Cierpieniu”, w Hospicjum nad Sanem, gdzie ks. Paolo przywiózł już na stałe relikwie św. o. Pio. W czasie Mszy Św. o godz.15.00, koncelebrowanej przez ks. Franciszka Rząsę, homilię wygłosił ks. Paolo Cecero, a w niej przedstawił swój ciekawy życiorys i przybliżył postać św. o. Pio. Ksiądz Paolo pierwszy raz spotkał św. o. Pio w wieku 17. lat, w czasie gdy przeżywał kryzys duchowy po dwóch latach spędzonych w seminarium. Po spowiedzi u Ojca Pio wszelkie obawy i lęki młodego kleryka zniknęły. Przepełniony został dobrocią i życzliwością świętego, który czytał w jego sercu i przepowiedział mu przyszłość jako kapłana. Poczuł także wielką ulgę i już z pełnym spokojem dokończył studia seminaryjne.
Po święceniach kapłańskich, które otrzymał w 24. roku życia, pełnił funkcję sekretarza biskupa, a także wikarego parafii katedralnej w Castallammare di Stabia. Za niepodporządkowanie się biskupowi ks. Paolo został przeniesiony na peryferie miasta do ubogiej dzielnicy z poleceniem wybudowania nowego kościoła. Na budowę kościoła pozyskiwał pieniądze ze sprzedaży złomu i makulatury, a kamień węgielny pod kościół poświęcił sam św. o. Pio. Dziś kościół ten jest centralnym punktem rozbudowanego miasta.
Ks. Paolo znany jest także jako organizator pomocy dla Albanii. Na własny koszt wykształcił 30. młodych obywateli tego kraju. Za tę działalność prezydent Albanii przyznał mu honorowe obywatelstwo Albanii.
We wszystkich swoich działaniach ks. Paolo Cecero odczuwa opiekę i wstawiennictwo św. o Pio. Jako oddany jego czciciel, towarzyszył świętemu przy śmierci jak też później był obecny przy otwieraniu grobu świętego.
Przybliżając osobę św. o. Pio, podkreślił, że w szczególnej swojej świętości był człowiekiem wielkiej dobroci, radosnym, nie stroniącym od żartów, z pokorą znoszącym wszelkie doznane przykrości i cierpienia. Należy brać przykład z tego człowieka modlitwy, człowieka miłosiernego, który umiał kochać drugiego człowieka. Streszczając przesłanie o ojcu Pio, duchowny zaznaczył, że chodzi o odkrycie radości w sakramencie pokuty, wzrastanie w wierze, w modlitwie i okazywanie miłosierdzia.”„Dzięki o. Pio potrafię być silny, umiem ryzykować i słuchać. Od Niego nauczyłem się nieść swój krzyż z radością. Jego obecność czuję codziennie. Wierzę, że dzięki niemu mam siłę do głoszenia świadectwa i szerzenia Jego kultu.”
Po błogosławieństwie relikwiami św. o. Pio i ucałowaniu ich przez wiernych, relikwiarz procesjonalnie został umieszony we wnęce prezbiterium obok relikwii św. Jana Pawła II.
Żegnając się ks. Paolo Cecero zachęcił wszystkich, by modlili się za wstawiennictwem charyzmatycznego kapucyna, św. ojca Pio, a nigdy nie będą czuli się odrzuceni i osamotnieni.
W dniu 7 lipca br. w Castellammare di Stabia, odbyły się uroczystości 60-lecia kapłaństwa ks. Paolo Cecero. Świętowano je w parafii pw. św. Antoniego, gdzie ks. Paolo przez prawie 50. lat był proboszczem, a także budowniczym świątyni, co mu przepowiedział św. o. Pio.


Teresa Baszanowska

«« Wstecz