Kolegiata pw. Bożego Ciała w Jarosławiu

Witaj na kolegiata.org ! powrót do strony głównej

 

Dziś jest 21-06-2018, świętujemy imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa. | Sprawdź także liturgię na dziś.

Aktualności

Wystawy w Kolegiacie.

Wystawy w Kolegiacie.
W dniu 4 sierpnia otwarto dwie wystawy poświęcone jarosławskiej Kolegiacie: Historia Kolegiaty widziana poprzez odkrycia archeologiczne i Historia Kolegiaty i jej renowacji.

 
Ich organizacji przyświecała idea, by zapoznać parafian i turystów odwiedzających miasto z efektem prac, jakie prowadzono przy świątyni na przestrzeni ostatnich lat. Dzięki temu, najstarsza w Jarosławiu świątynia, pamiętająca jeszcze kazania Piotra Skargi odzyskała po kilku latach dawną świetność. Z zaniedbanej, szarej budowli, stała się perełką architektoniczną, wspaniałym żyjącym kościołem, chlubą miasta.

Ks. proboszcz Marian Bocho, na otwarciu wystawy ”Historia Kolegiaty i jej renowacji” mówił o doniosłym znaczeniu Kolegiaty Bożego Ciała w życiu duchowym Jarosławia i jej wartości historycznej. Zaznaczył, że obecny jej wygląd to efekt remontu, który był możliwy nie tylko dzięki wsparciu różnych instytucji państwowych i samorządowych, ale również dzięki wydatnej pomocy parafian. 

Wystawę zorganizowano w „Galerii za chórem”. Prezentowane fotografie ukazują stan zachowania świątyni w momencie przystąpienia do prac renowacyjnych i stan aktualny. Dzięki temu układowi ekspozycja zyskała charakter dokumentacyjny. Niezmiernie interesujące są zdjęcia detali architektonicznych elewacji, które wykonano w trakcie remontu, z rusztowań sięgających najwyższych partiach kościoła. Inna grupa zdjęć obrazuje zmiany jakie zachodziły w najbliższym otoczeniu kolegiaty, dzięki prowadzonej renowacji rzeźb i muru okalającego plac kościelny. Wstępem do ekspozycji są plansze z historycznymi widokami świątyni z pocz. XX w.

Druga wystawa: Historia Kolegiaty widziana poprzez odkrycia archeologiczne, zorganizowana została w podziemiach budynku parafialnego. Ma na celu ukazanie efektów prac archeologicznych, jakie towarzyszyły remontowi kolegiaty. Ziemia w otoczeniu kościoła przechowała ślady osadnictwa z okresu średniowiecza i czasów późniejszych związanych z istnieniem od wieku XVI świątyni i kolegium jezuickiego. Na ekspozycji pokazano niektóre znaleziska prezentujące te dwa okresy osadnictwa na tym terenie.

Wystawa ukazuje głównie w postaci fotograficznej także odkrycia związane z budową i rozbudową świątyni. Jest to jedyna możliwa forma przekazu, ponieważ skrywają je mury świątyni tkwiące głęboko pod ziemią /są to np. krypty i zagadkowe pomieszczenia umieszczone wewnątrz fundamentów kaplic, cmentarz wewnątrzkościelny/.

Zabytki prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum w Jarosławiu.
 
Organizatorami wystaw są: Stowarzyszenie Kulturalno – Wychowawcze im. Ks. Piotra Skargi w Jarosławiu, Parafia Bożego Ciała, Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.

 

 


Fot. Łukasz Roga

«« Wstecz