Kolegiata pw. Bożego Ciała w Jarosławiu

Witaj na kolegiata.org ! powrót do strony głównej

 

Dziś jest 19-08-2018, świętujemy imieniny: Emilii, Julinana, Konstancji. | Sprawdź także liturgię na dziś.

Aktualności

 • 07.08.2018 @ 17.34

  Królowo Rodzin, nasza Matko - módl się za nami!

  Królowo Rodzin, nasza Matko - módl się za nami!

  Dni Maryjne w jarosławskiej kolegiacie zakończył odpust ku czci Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin. Bliskość czasowa aktu koronacji z uroczystością odpustową sprawia, że temat koronacji Matki Bożej będzie pojawiał się przy takich okazjach. Nawiązał do tego Ks. Artur Drozd, tegoroczny kaznodzieja odpustowy. Przypomniał, że prawdziwa koronacja Maryi dokonuje się w nas samych. Gdy stajemy przed koronowanym wizerunkiem Jarosławskiej Pani, modląc się, możemy wołać: Maryjo, bądź moją Królową! więcej »

  ks. red.
 • 04.08.2018 @ 23.23

  Matko nosząca w sercu Jezusa, wstawiaj się za nami!

  Matko nosząca w sercu Jezusa, wstawiaj się za nami!

  Pierwsza sobota miesiąca, czas odkrywania w sobie czci do Niepokalanego Serca Maryi, bo przecież jesteśmy narodem maryjnym. Ks. Artur Drozd, który w sobotnie popołudnie celebrował Eucharystię, zwrócił nam uwagę na serce Maryi: jest ono przesłonięte Jezusem. Maryja, Bogarodzica, odsłania swoje serce, gdy rozważa Słowo Boga. Wiernie zachowuje wszystko, co Bóg Jej powiedział. Serce to siedlisko myśli, pragnień, uczuć, woli i decyzji. Nasuwa się pytanie: czym zawładnięte jest moje serce, co rozważa? I jeszcze jedno pytanie: czy wierzę, że Bóg dba o zdrowie mojego serca? więcej »

  ks. red.
 • 04.08.2018 @ 12.08

  Nie podcinajcie korzeni z których wyrastamy!

  Nie podcinajcie korzeni z których wyrastamy!

  Dni Maryjne, czas szczególny dla czcicieli Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin, zarówno żywych jak i tych, co odeszli! Do przeszłości nawiązał także ks. proboszcz Marian Bocho, który modlił się za Swojego poprzednika śp. Wojciecha Lewkowicza, a podczas homilii nawiązał do budowniczego organów kolegiackich. Cytując Świętego Jana Pawła, który wezwał nas do pielęgnowania przeszłości, Proboszcz zauważył, że odnowienie tego instrumentu jest naszym dobrem i wypełnieniem powinności tej tradycji, którą w Jarosławiu budowali poprzednicy. Warto dodać, że podczas Mszy Świętej za kontuarem organowym zasiadł p. Mariusz Czop, wieloletni organista naszej parafii. więcej »

  ks. red.
 • 03.08.2018 @ 00.00

  IMPROWIZACJA I TEMATY MARYJNE, czyli koncert organowy Michała Daleszczyka – nowego organisty Kolegiaty

  IMPROWIZACJA I TEMATY MARYJNE, czyli koncert organowy Michała Daleszczyka – nowego organisty Kolegiaty

  W trzecim dniu Maryjnego Tygodnia, po dzień wcześniej przeżytej uroczyście 4. rocznicy koronacji cudownego łaskawością wizerunku i w przededniu 12-stego z kolei odpustu ku czci Pani Śnieżnej – Królowej Rodzin, a także w przygotowaniu do 700-lecia parafii, po 5-ciu latach postu od dźwięku wielkiego instrumentu tej świątyni i w 71. rocznicę jego oddania do użytku (w ówczesnym czasie przez braci Narolskich) zostało po raz drugi zaprezentowane, kolejne brzmienie odrestaurowanych i zmodernizowanych na nowo organów. więcej »

  kl. Michał Zalot
 • 02.08.2018 @ 21.17

  Zbudźcie się organy, instrumencie święty!

  Zbudźcie się organy, instrumencie święty!

  W czwartą rocznicę koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin Abp Adam Szal poświęcił odrestaurowane organy kolegiackie. Przy okazji szczególne podziękowanie otrzymał p. Jacek Bęś restaurator instrumentu, który powstał dzięki wysiłkowi śp. Ks. Wojciecha Lewkowicza, w pierwszej połowie ubiegłego stulecia. Opatrzność Boża i determinacja Proboszcza Mariana Bocho oraz pomoc wielu darczyńców sprawiły, że po kilku latach na nowo odezwał się uświęcony tradycją Kościoła instrument. Po Mszy świętej z koncertem organowym wystąpił Arkadiusz Popławski. więcej »

  ks. red.
 • 01.08.2018 @ 20.16

  W rocznicę Powstania Warszawskiego

  W rocznicę Powstania Warszawskiego

  W 74 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przed kolegiacką świątynią zebrała się grupa osób, reprezentująca różne środowiska Jarosławia. Pod pomnikiem Bohaterów i Ofiar II Wojny Światowej znalazły się kwiaty - wyraz pamięci o niezwykłym zrywie powstańców warszawskich z 1944 roku. Godzina "W" ma w historii polaków wyznaczone miejsce. Ksiądz Proboszcz Parafii kolegiackiej, witając przybyłych na środową nowennę, która rozpoczęła Dni Maryjne, podjął refleksję na temat bohaterstwa powstańców, którym należy się hołd. więcej »

  kl. Przemysław Olejarz
 • 22.07.2018 @ 20.22

  Spotkanie z Michałem Kondratem

  Spotkanie z Michałem Kondratem

  Michał Kondrat,reżyser młodego pokolenia, wziął na warsztat niezwykłą postać - Świętego Maksymiliana Kolbe. Dwie Korony, to owoc Jego pracy. Fabularyzowany dokument o Świętym od Niepokalanej powstał dzięki dociekliwości wspomnianego Reżysera. W niedzielę 22 lipca mogliśmy obejrzeć film, a także usłyszeć o powstawaniu nowej produkcji o miłosierdziu Bożym. Sam Michał Kondrat pojawił się w jarosławskiej kolegiacie i chętni mogli posłuchać z pierwszej ręki o motywach, którymi kierował się autor, pracując nad powstawaniem Jego filmów. więcej »

  ks. red.
 • 16.07.2018 @ 21.24

  Jubileusz Kapłana

  Jubileusz Kapłana

  Ks. Kanonik Leon Andrys w dniu 15 lipca sprawował Eucharystię w jarosławskiej kolegiacie dziękując Bogu za dar 50. lecia kapłaństwa. W gronie rodzinnym oraz rodaków - Jubilat urodził się w Jarosławiu i tu został ochrzczony w 1942 roku w Parafii kolegiackiej - dziękował Bogu za całe swoje życie, a szczególnie za powołanie do kapłaństwa. Z rąk Sługi Bożego Ks. Bpa Wilhelma Pluty, w katedrze gorzowskiej otrzymał święcenia w 1968 roku. Dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej pracuje do dzisiaj. Od 2016r. jako emeryt przeżywa swoje kapłaństwo w Szprotawie w Parafii Świętego Andrzeja Apostoła. więcej »

  ks. red.
 • 20.06.2018 @ 23.00

  Spotkanie Kapituły Kolegium Jarosławskiego

  Spotkanie Kapituły Kolegium Jarosławskiego

  Każda środa w naszej parafii jest związana z nowenną ku czci Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin. Na środowy dzień, 20 czerwca, wybrali także Księża Kapituły Kolegiackiej swoje spotkanie, tu przy Maryi. Jesteśmy przekonani, że pozostawili nam dar modlitwy i refleksji, który jest mocą i mądrością Kościoła. Księżom Prałatom życzymy daru Matki, tej z kolegiackiego wizerunku. więcej »

  ks. red.
 • 20.06.2018 @ 20.15

  Niepokorna i Niepodległa

  Niepokorna i Niepodległa

  Pod takim tytułem, grupa dzieci i młodzieży z Ośrodka prowadzonego przez Siostry Służebniczki w Jarosławiu, przedstawiła spektakl o naszej Ojczyźnie. Występ teatralny zainicjował dzień rodzinny. Młodzi Aktorzy mogli wystąpić przed swoimi rodzicami, wychowawcami i zaproszonymi gośćmi. Należy przypomnieć pracę Sióstr na terenie naszej parafii, a także otoczyć ich dzieło modlitwą. Zapraszamy takę do obejrzenia intrygującego spektaklu, zanotowanego na naszej stronie. więcej »

  ks. red.
Wszystkich: 1025
 1  2 3 4 ...11